O Gábině

Pocházím ze sportovní rodiny, maminka Gabriela Soukalová je bývalá reprezentantka v běhu na lyžích, držitelka stříbrné medaile ze Zimních olympijských her 1984 v Sarajevu a táta Karel Soukal je všestranný sportovec a trenér. Mám čtyři sourozence - dva bratry a dvě sestry.

V dětství jsem navštěvovala lidovou školu umění, ale odmala jsem se věnovala především klasickému lyžování a mnoha dalším sportům. V 9. třídě základní školy jsem přešla k biatlonu. Vystudovala střední umělecko-průmyslovou školu v Jablonci nad Nisou obor "Propagační grafika" a následně i vyšší odbornou školu se specializací "Ražená mince a medaile". Věnovala jsem se také hře na klavír a ráda zpívám. Můj manžel je bývalý badmintonista Petr Koukal.

V roce 2009 jsem byla členkou zlaté štafety na juniorském mistrovství světa a o rok později jsem už jako dvacetiletá startovala na ZOH ve Vancouveru. Na hrách v Kanadě jsem dosáhla na 16. místo ve štafetě a 60. místo v individuálním závodě. Byla to obrovská zkušenost.

Do světové špičky jsem porpvé pronikla v sezoně 2012-13, kdy jsem vyhrála svůj první závod SP, sprint v Pokljuce, v únoru byla členkou bronzové štafety na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě a následně jsem ve finále SP v ruském Chanty-Mansijsku vyhrála všechny tři závody.

Ještě větší výkonnostní vzestup přišel o rok později, kdy už jsem jako svěřenkyně trenéra Ondřeje Rybáře získala dvě stříbrné medaile na ZOH v Soči - v závodě s hromadným startem a ve smíšené štafetě. K tomu ještě další tři smolná čtvrtá místa.

Z mistrovství světa 2015 mám zlatou medaili ze závodu smíšených štafet a stříbro z vytrvalostního závodu. O rok později jsem ovládla celkové hodnocení Světového poháru a získala také malé křišťálové glóby za sprint, stíhací závod a závod s hromadným startem.

První individuální zlatou medaili ze světového šampionátu jsem získala v roce 2017 na MS v rakouském Hochfilzenu, kde jsem vyhrála sprint. Z mistrovství jsem si nakonec odvezla kompletní medailovou sadu: ke zlaté medaili ze sprivntu jsem přidala ještě bronz vestíhačce a stříbro ve vytrvalostním závodě. A nebyla bych to já, kdybych si neodvezla i čtvrté místo - ze štafety.

V prosinci roku 2017 jsem vyhrála anketu Sportovec roku.